Bdt > Adee, ABdpee

České dráhy dlouhodobě trpí nedostatkem kvalitních vozů první třídy i vozů kombinovaných pro vnitrostrátní rychlíky. Současné vozy A149, případně AB349 dosluhují a nesplňují standardy první třídy, především díky absenci přípojek, bezdrátového připojení WiFi, klimatizace, nebo uzavřeného WC systému a kromě šotoušů na ně lidé zpravidla nadávají, na druhé straně je nákup nových vozidel především pro vlaky kategorii rychlík v nedohlednu. Tento návrh se zabývá možností modernizace vozů Bdt279 a Bdt280 na rychlíkové vozy ABdpee359, ABdpee348, ABdpee339 a Adee148.

Vůz ABdpee359

Návrh počítá s přestavbou vozů Bdt280 na kombinované vozy 1. a 2. třídy. Využití vozu je na kmenové soupravy krátkých rychlíků se třemi až čtyřmi vozy, kde postačuje 12 míst první třídy. 

Sedadla v oddíle druhé třídy jsou v leteckém provedení s přípojkou a USB u každého druhého místa. Kapacita oddílu 2. třídy tak je zvýšena z původních 40ti na 54 míst.

Oddíl první třídy předělán do provedení kupé s šířkou oddílu 2116mm. Kupé jsou po čtyřech místech se sedadly vz. 1tř-AB nebo Xmz, které umožňují polohování. Provedení kupé je zvoleno aby cestující v 1. třídě nebyli rušeni nástupem a výstupem cestujících z 2. třídy, kteří cestují s kolem/kočárkem.

Interiér kupé je dělán v imitaci dřeva, v kupé je zátěžový koberec, přípojka s USB je u každého místa, nechybí regulovatelné osvětlení a audiovizuální infosystém.

Vůz ABdpee348

Návrh počítá s úpravou vozů Bdt279 pro první i druhou třídu. Vůz kombinuje oddílové provedení s velkoprostorem, celková kapacita vozu je 70 cestujících (30 míst první, 38+2 druhé třídy) a 3 kol. Vůz bude mít předsuvné dveře ovládané tlačítky, okna v první třídě a na koncích oddílu druhé třídy budou mít horní čtvrtinu výklopnou, ta však bude blokována a odblokovat je bude moci pouze vlakový personál například v případě výpadku klimatizace. Vůz má uzavřený systém WC pro obě třídy a samozřejmostí je audiovizuální infosystém, klimatizace, WiFi a přípojky s USB u každého druhého a v první třídě u každého místa. Maximální rychlost vozu je 140km/h a využití pro mimokoridorové rychlíky, kde postačuje 30 míst první třídy.  

Oddíl první třídy
Oddíl první třídy

Oddíl první třídy bude zahrnovat pět oddílů po šesti místech, čímž bude dosaženo třicítky míst první třídy a cestující první třídy budou mít zároveň klid i soukromí. Sedadla v první třídě budou modernější verzí sedadel vzoru první třídy vozů AB349, která umožňují polohování ovšem i s polohovatelným podhlavníkem a zásuvkou s USB u každého místa, případně mohou mít křesla ve stylu rakouských Amz/Bmz. V oddílech bude instalován zátěžový koberec a kupé budou mít obložení v imitaci dřeva. Dveře do jednotlivých kupé budou z tónovaného skla. Bude možné zatáhnout závěsy jak na straně do postranní chodby, tak i u oken, kde se nabízí možnost roletek. V každém kupé bude možné individuálně regulovat hlasitost audiosystému, klimatizaci i osvětlení, které bude stmívací v LED provedení. 

Oddíl druhé třídy
Oddíl druhé třídy

Oddíl druhé třídy bude velkoprostorový s počtem míst 40 (38+2 sklopná místa). Sedadla budou BorCad Genio. Přípojka s USB bude k dispozici u každého druhého místa. U přepážky mezi třídami bude regál pro objemnější zavazadla. V nástupním prostoru druhé třídy jsou k dispozici tři háky na kola, dvojice sklopných sedadel a je zde i prostor pro přepravu kočárků. 

Plánek vozu ABdpee348
Plánek vozu ABdpee348

Vůz ABdpee339

Návrh počítá s úpravou vozů Bdt280 pro první i druhou třídu. Vůz kombinuje oddílové provedení s velkoprostorem, celková kapacita vozu je děvětašedesát cestujících a v obou trídách jsou k dispozici velké rozkládací stolky. V první třídě je celkem 24 míst. Z toho 18 míst ve velkoprostorovém provedení se sedadly typu BorCad Comfort, 8 míst je v kupé provedení po dvou místech použitá sedadla BorCad Excellent, nebo Talit Slerepete. Ve druhé třídě jsou sedadla BorCad Regio+, případně BorCad Genio v počtu 40, u oddílu druhé třídy jsou 3 sklopná sedadla, háky na 3 kola a prostor pro kočárky. Maximální rychlost vozu je 160km/h a využití je podobné jako u vozů ABdpee348 s tím, že tyto vozy mohou být využity i na koridorech. Ostatní výbava a vlastnosti jsou stejné jako u vozu ABdpee348.

Plánek vozu ABdpee339
Plánek vozu ABdpee339

Vůz Adpee148

Ze stejného vozu vychází i vůz Adpee148 a tento vůz má stejné vlastnosti a výbavu jako předchozí s tím, že je to vůz první třídy a kombinuje kupé provedení ve kterém je k dispozici 16 míst s velkoprostorovým uspořádáním kde je 22 míst a regál pro objemnější zavazadla. I v tomto voze je myšleno no cyklisty a jsou tu tři háky na kola i prostor pro kočárky. Použitá sedadla jsou jsou vzoru AB349, případně Xmz.

Plánek vozu Adee148
Plánek vozu Adee148