Bmz > Amz/ABmz

České dráhy dlouhodobě trpí nedostatkem kvalitních vozů první třídy i vozů kombinovaných pro vnitrostrátní rychlíky. Současné vozy A149, případně AB349 dosluhují a nesplňují standardy první třídy a kromě šotoušů na ně lidé zpravidla nadávají, na druhé straně je nákup nových vozidel především pro vlaky kategorii rychlík v nedohlednu. Proto navrhujeme hned dvě vyřešit aby se "cestující nažral a dopravce zůstal celý".

Nejrychlejší a nejlacinější by bylo, alespoň do doby než budou kvalitnější vozy první třídy zkrátka několik vozů Bmz přeznačit na první třídu, vznikl by nám vůz Amz134 s šestašedesáti místy první třídy, jeden oddíl by mohl být vyhrazen jako služební. Ideálním kandidátem by byl vůz Bmz234, který na mnohých linkách slouží jako posila. Případně by bylo možné využít i jiné vozy řad Bmz.

V případě potřeby na první a druhou třídu vůz ABmz334, kde by vzniklo třicet míst první a šestatřicet míst druhé třídy, samozřejmě dle potřeby je možná kombinace například čtyřiadvacet míst první třídy a dvaačtyrycet míst třídy druhé, nebo třicet a třicet a jeden služební oddíl. Možností je v tomto případě více než dostatek. 

Podobnou věc můžeme vidět v Maďarsku a nebo i v Německu a u nás na lince Ex6.

Jednička v Maďarsku- zdroj vagonweb
Jednička v Maďarsku- zdroj vagonweb
Jednička podle DLB- zdroj vagonweb
Jednička podle DLB- zdroj vagonweb

Náklady by byly minimální předělat číslici 2 na číslici 1 nějaký ten upravený popis vozů a přidat do kupéček podhlavníky a koberce, potah sedaček by se ani měnit nemusel.
Výsledkem by byla první třída, byť provizorní, ale měla by pohodlná polohovatelná křesla, klimatizaci, zásuvky, infosystém a nebyl by problém přidat i WiFi. Nikdo by si nemohl stěžovat, že je to nepohodlné, že na něj táhne přes netěsnící okno nebo, že tam není klimatizace a zásuvky. Toto řešení je to rozhodně lepší, než jako první třídu na rychlíky posílat staré vagóny a nebo provizorní nepohodlné vozy, jenž ani nesplňují normy UIC567.