České dráhy v modernizovaných vozech první třídy ignorují vyhlášku UIC!

04.01.2019

Není nutné skrývat, že patřím mezi zaryté odpůrce některých tzv. moderních vozů první třídy. Doposud jsem si já i lidé sdílející můj názor pouze stěžovat a kritizovat, byť se jednalo o problém do očí bijící a stížnost byla sebelépe zdokumentovaná a podložená, tak zákaznické centrum vždy reagovalo stanoviskem alá pan Serňuk, že dané vozy splňují normy pro vnitrostátní i mezinárodní přepravu a tím vše končilo.

Nyní však máme k dispozici zásadní informaci, že se tato výmluva nezakládala na pravdě a jsem opravdu zvědav jak se k tomu dopravce České dráhy, potažmo lidé jako pan Serňuk a lidé zodpovědní za tyto zpackané modernizace postaví.

V tomto článku se budu snažit pominout veškerou již vyřčenou kritiku na tyto nepovedené zmetky a zaměřím se na věci aktuální, tedy vozy, které jsou v rozporu s vyhláškou UIC-567, která stanovuje minimální rozměry sedáků, rozteče mezi sedadly v první i druhé třídě a v neposlední řadě i materiál ze kterého mají být sedadla a jejich doplňky vyrobeny.

Vezměme to popořadě, vyhláška UIC-567 definuje minimální rozměry sedáku na 430x450 mm pro druhou a na 430x500 mm pro první třídu. Byť první rozměr je dodržen snad ve všech vozidlech, co můžeme na kolejích potkat, protože hloubka sedadel bývá většinou 450 mm. S druhým rozměrem je to už horší, ten je občas ignorován a to konkrétně ve vozech Aee140, kde je šířka sedáku pouze 450 mm, což je spodní tolerance pro třídu druhou! Dopravce místo nápravy neváhá tyto vozy dále nasazovat na vlaky vyšší kvality, podobným neduhem trpěly i vozy Apee139, ty však dopravce zmodernizoval a sedadla nahradil již vyhovujícími. Nyní můžeme jen doufat, že podobné omlazení čeká i kupé bratříčky těchto velkoprostorových vozů.

Sedačka ve voze Aee140
Sedačka ve voze Aee140
Sedačka 2. třídy ve voze Bee
Sedačka 2. třídy ve voze Bee

Ono by bylo asi neobyčejně nákladné dát do RegioPanterů a Žraloků sedadla typu Genio a do vozů Aee sedadla Comfort? Tyto sedadla mají alespoň úroveň.

Byť je ignorování vyhlášky v těchto vozech problém, tak není až tak velký, protože pokud není cestující vyloženě obézní, tak mu těch pár centimetrů až tak nechybí, otázkou však je za co pak tento cestující připlácí minimálně třetinu, když tam má sedadlo ze dvojky...

Skutečný problém v nedodržení vyhlášky je ve vozech ABpee347. Oddíl první třídy budí dojem, že jej nemontovali v Bydhošti, nýbrž v Hobitíně... Již na první pohled působí první třída v tomto voze na rychlíkovou jedničku velmi laciným dojmem, protože se od dvojky liší jen barvou a rozvržením 2-1. Proto se nelze zazlívat cestujícím, kteří si do oddílu sednou v domnění, že se jedná o druhou třídu...

Sedadla první třídy ve voze ABpee
Sedadla první třídy ve voze ABpee
Sedadla druhé třídy ve voze ABpee
Sedadla druhé třídy ve voze ABpee

Zmodernizování patnácti vozů Bdt279 na tyto vozy stálo 191 milionů, což vychází na 12,7 milionu za vůz a vzhledem k rozvržení interiéru první třídy to vypadá, že na této zakázce nejspíše někdo pořádně zbohatl... 

Podrobný nákres interiéru první třídy ve voze ABpee, u osmnácti míst je rozteč menší než stanovuje vyhláška UIC
Podrobný nákres interiéru první třídy ve voze ABpee, u osmnácti míst je rozteč menší než stanovuje vyhláška UIC

Při bližším pohledu na interiér první třídy zjistíte, že v první třídě jsou rozteče mezi sedadly opravdu malé. Vyhláška UIC-567 u sedadel proti sobě definuje rozteč zádových opěrek v základní pozici minimálně 1450 mm, když odečteme sedáky, tak nám vyjde cca 550 mm prostor pro nohy, tento prostor je dodržen v naprosté většině vozů Českých drah. Ovšem jenom první třídě vozů ABpee je prostor pro nohy u sedadel face to face cca 1350 mm, což je o 100 mm méně místa nežli stanovuje vyhláška pane Serňuku! Tento problém je u sedadel číslovaných 31 až 56. Nemluvě o společných područkách, takže jeden cestující bude mít vždy méně místa, protože područku zabere jeho soused.

To máte osmnáct míst, kde je cestující omezen a pokud budete počítat i místa s omezenou područkou dostanete se na číslo dvaadvacet... Míst kde si může cestující alespoň trochu komfortně sednout bez nutnosti pošťuchování se sousedem, nebo kontaktu kolen s cestujícím naproti je tedy pouze jedenáct. Dva cestující si proti sobě prostě nesednou, leda by se jednalo o liliputy, nebo děti, ale cestující normálního vzrůstu má problém.

Na obrázku můžete názorně vidět, že pokud chceme zachovat alespoň základní prostor, tak se v oddíle sveze maximálně sedmnáct cestujících, hlavně, že papírovou kapacitu máte pro třicítku cestujících. Přitom to šlo rozvrhnout tak, že by byla reálná kapacita čtyřiadvacet až šestadvacet.

Interiér první třídy ve voze ABpee
Interiér první třídy ve voze ABpee

Podobně jako v jednotkách RegioPanter i zde dopravce ignoruje, že podhlavník má být textilní, případně má být sedadlo doplněno o látkový podhlavník.

Dopravce chtěl za každou cenu do oddílu vměstnat třicítku míst do jedničky a čtyřicet do dvojky. Použitelných míst v první třídě je však pouze sedmnáct! Kdyby při zadávání zakázky byly zachovány řádné rozteče pro první třídu, tak by do oddílu vešlo až šestadvacet cestujících, kteří by měli zachován komfort první třídy, teoreticky by se tam vešlo i devětadvacet míst, ale to už by bylo dosti na těsno. Případně by byla k dispozici verze se pětadvaceti místy a regálem pro velká zavazadla, protože podélné regály neumožňují umístění velkého kufru, či batohu a ten pak překáží v uličce.

Dále by určitě přišlo vhod použít jiná sedadla, než Borcad Regio, z jejichž názvu je už patrné, že jsou určena regionální dopravu. Vhodná by byla například sedadla Borcad Comfort, nebo Borcad SEL. CZE by jistě zvládl obsloužit zásuvku u každého místa, alespoň v první třídě a nikoliv jako je tomu dnes, kdy máme po jedné u každého čtyřsedadla. Pro rychlíky by bylo vhodné umožnit cestujícím individuální regulaci osvětlení a místo háků pro kola udělat služební oddíl pro vlakový doprovod a minibar, který by tak neblokoval celé kupé v jiném voze.

Takto nějak měl vůz ABpee vypadat už na začátku
Takto nějak měl vůz ABpee vypadat už na začátku
Jeden z návrhů na úpravu rozvržení interiéru první třídy ve vozech ABpee
Jeden z návrhů na úpravu rozvržení interiéru první třídy ve vozech ABpee

To už ale mířím úplně jinam, ono proč to dělat jednoduše při zadání zakázky, když to jde složitě a hlavně dráže formou dodatečných úprav. Protože dříve či později budou s tímto vozem muset České dráhy něco udělat a to i když se jim nechce...

Pokud máte zájem o návrhy jak vůz vylepšit, tak je naleznete ZDE.

Autor článku Baal Volturi