Je moderní a nový opravdu vždy lepším?

11.01.2018

Nové, či modernizované vozy, které jsou oproti starším horší tentokrát zmíním jen okrajově, neboť těmi jsme se zabývali již v minulosti.

Články o této problematice naleznete níže:
Národní dopravce lže! 
Právník na cestách (vlakem)
Modernizovaný vůz ABpee - další vyhozené miliony?
První třída ve voze ABpee - lepší cesta každý den?

Tento článek se zabývá revitalizací trati z Hradce Králové do Trutnova. 

Jsou to zhruba dva roky, co byla dokončena revitalizace trati 032, jednalo se o první fázi revitalizace z Trutnova do Hradce Králové, která byla dokončena minulý rok.

Tato revitalizace stála zhruba jednu miliardu a slibovala především celkem výrazné zrychlení daného úseku. Vedle opravy a někde dokonce výměny kolejí a jejich podkladu se tato revitalizace dotkla i okolí trati, stanic a zastávek.

Více jak rok po dokončení však vlaky jezdí stále stejnou dobu, jediné zrychlení, ke kterému došlo, bylo ve směru z Trutnova a to o tři minuty. Ovšem jinak vlaky jezdí stále stejně dlouho a cestující změnu pozná jen v některých úsecích. K výraznějšímu zrychlení došlo pouze mezi Opatovicemi a Smiřicemi, což je cca pětikilometrový úsek z devětašedesátikilometrové trati. Nejrychlejším spojem Trutnova s krajským městem tak byl Expres Krakonoš, který jezdil dlouho před revitalizací a to v letech 2003 až 2006, bohužel České Dráhy tento oblíbený a především nejrychlejší spoj Trutnova s Hradcem Králové a Prahou z nepochopitelných důvodů zrušili.

Zrychlení, nezrychlení, trať opravu potřebovala jako sůl. Ovšem potřeba a provedená realita jsou bohužel úplně odlišné věci.

Za Evropské peníze se totiž mohla realizovat dlouho plánovaná Vysokovská spojka, která by jízdu z Hradce do Náchoda reálně zkrátila až o 20 minut, protože by odpadlo zajíždění do Starkoče a následná jízda přes dvojitou úvrať. Toto zrychlení by výrazně zlepšilo konkurenceschopnost železnice oproti silniční dopravě v daném úseku. Nemluvě o tom, že Česká Skalice, jako případná přestupní stanice nabízí mnohem lepší zázemí, než Starkoč, kde je čekání na zpožděný, či ujetý přípoj za trest.

Rovněž by bylo možné vybudovat i méně známou tzv. Studnickou spojku, která by vlakům jedoucím do Trutnova zkrátila cestu zhruba o čtyři kilometry a jízdní dobu tak o pět až deset minut. Vznikla by nová stanice "Studnice" s dvoukolejným nástupištěm pro možnost křižování, ze které by vedla odbočka směr Starkoč a Václavice po stávající trati.

Vedle těchto věcí by bylo dobré zvážit napřímení oblouků v některých úsecích, aby se mohlo jezdit alespoň okolo 100km/h.

Pak by bylo možné posunout křižování z Malých Svatoňovic do Trutnova Poříčí, případně středu, čímž by se doprava skutečně zrychlila a trať by tak byla optimalizována pro případnou budoucí elektrizaci.

Bohužel však revitalizace dopadla tak jak dopadla, někdo asi solidně vydělal a pro cestující je stále rychlejší autobus než vlak...

Toto však není jediným neduhem této revitalizace.

Cestující pravidelně využívající tuto trať jistě postřehli významné změny u trojice zastávek, které mnohým cestujícím, kteří na těchto zastávkách čekají na příjezd vlaku toto čekání silně znepříjemnilo... Konkrétně jde o zastávku Velké Svatoňovice, Rtyně v Podkrkonoší zastávka a Olešnice u Červeného Kostelce...

Původní zastávky cestujícím skýtaly jisté byť provizorní zázemí, cestující si měl při čekání na vlak kde sednout a kam se v případě nepříznivého podzimního a zimního počasí schovat. Díky vzrostlým stromům u zastávek měli zase cestující v letních vedrech při čekání stín a celkově čekání na vlak nebylo až takovým utrpením.

Jenže přichází nová doba a v rámci modernizace došlo ke zlikvidování stromů u zastávky, v případě Olešnice a Rtyně i původní zastávky. Ve Velkých Svatoňovicích původní zastávka sice ještě stojí, ale vlaky staví o kus dál, kde jako přístřešek pro čekající cestující slouží otevřená plechová budka bez dveří cca 4x2 metry, do které fouká, prší i sněží, tudíž neposkytuje naprosto žádné zázemí čekajícím cestujícím, podobně je na tom Olešnice s tím, že budka je o trochu menší a Rtyně má pro změnu budku betonovou a otevřenou úplně.

V létě se to až na absenci stínu dá, ale v zimním období si užijete každou minutu strávenou čekáním na vlak v těchto moderních zastávkách...

Když to shrneme tak za miliardu slušná práce, nebo ne?...