Modernizovaný vůz ABpee – další vyhozené miliony?

20.04.2017

České dráhy v posledních letech ve velkém modernizují svůj vozový park, některé vozy modernizují, některé kupují repasované z Rakouska a jiné kupují úplně nové. Ve druhé třídě jde nepochybně o příjemnou změnu, klimatizace, WiFi, polohovatelné sedačky nebýval ve druhé třídě standard a od koženkových lavic je posun skutečně znát. 

Dopravce však cestující láká i do 1. třídy.
Co podle Českých drah dostanete za o 30% dražší jízdné?

Proč jet 1. třídou?
Více místa, více pohodlí, více služeb, to vše si užijete v 1. třídě našich vlaků. Přestupte si do 1. třídy!

Pojďme se tedy na první třídu v podání Českých drah podívat blíže...  

Ve druhé třídě máte více místa
Ve druhé třídě máte více místa
nežli ve dražší první třídě
nežli ve dražší první třídě

Tento lákavý slogan rozhodně neplatí všude.

Čili ČD lžou svým vlastním zákazníkům! První třída v trendu modernizace mnohdy značně pokulhává a některé z pokusů o modernizaci vedou spíše k opravdu rapidní degradaci pohodlí a mnohdy je tak první třída dokonce horší, nežli třída druhá!

Jako příklad je možné zmínit jednotky Panter a vozy ABpee347. Vozy A149 a AB349 z 80. let minulého století tak stále patří k tomu pohodlnějšímu, co České dráhy nyní nabízejí! Absence klimatizace, WiFi a mnohdy i přípojek mnohým cestujícím vadí a ti pak volají po modernizaci. Jistě! Modernizace je dobrou věcí, ale nesmí vést k degradaci kvality cestování! 

První třída ve vozech A/AB
První třída ve vozech A/AB
První třída ve vozech Amz/ABmz
První třída ve vozech Amz/ABmz

Po nákupu vozů ABmz a Amz, které společně s jednotkami Railjet patří k tomu nejlepšímu, na co můžete u Českých drah narazit došlo ke zkvalitnění na koridorových tratích. Dokonce i jedny z doposud nejhorších vozů ČD Apee prošly výměnou sedaček a celkovou modernizací a s vozy Ampz, které mají nový kožený refit zajišťují standard vlaků vyšší kvality. 

První třída ve voze Ampz
První třída ve voze Ampz
První třída ve voze Apee
První třída ve voze Apee

Na koridorových tratích je tedy jistý standard první třídy zajištěn. Ovšem když se přesuneme na rychlíkové linky tak je skok v kvalitě mnohdy opravdu vidět! Stává se, že se první třída od druhé liší jen barvou sedaček a širší uličkou z důvodu uspořádání 2-1. Původně se tento jev vyskytoval pouze u osobních a spěšných vlaků jako RegioPanter a RegioShark. Pak se objevil i vozů ABpee347 naposledy u jednotek InterPanter, které České dráhy s oblibou prezentují jako vlak vyšší kvality. Zde je však problém spíše v průchozím provedení a absenci koberců.

Abych jenom nekritizoval, tak došlo i ke kvalitním modernizacím, které provedla firma Pars Nova a.s. a to dneska již starší řídící vozy ABfbrdtn795 a nově modernizované řídící vozy "Sysel" ABfhpvee395. 

První třída ve voze ABfbrdtn
První třída ve voze ABfbrdtn
První třída ve voze ABfhpvee
První třída ve voze ABfhpvee

Ale zpět k nejpalčivějšímu problému. 

Je toto důstojná rychlíková "jednička"?
Je toto důstojná rychlíková "jednička"?

Modernizací patnácti vozů Bdt279 v polské firmě PESA Bydgoszcz, na které se podařilo ušetřit oproti původním 270ti milionům zhruba 79 milionů Kč, což snížilo cenu na cca 12 milionů za vůz. Na výsledku je snaha šetřit kde se jen dá opravdu do očí bijící. Výsledkem byl vznik vozu ABpee347, který je názornou ukázkou jak snaha ušetřit vede ke zpackané modernizaci, která si v budoucnu nejspíše vyžádá další investice! První třída ve vozech ABpee347 je tak v dnešní době to vůbec nejhorší, co České dráhy jako první třídu provozují! 

U vozu ABpee347 se s degradací první třídy zašlo prozatím nejdál! Nejen, že při rozteči sedadel proti sobě 31-56 (cca 40 cm) máte méně místa na nohy, než ve třídě druhé, kde je rozteč okolo 60ti cm, dokonce i spílané "šukafony" mají rozteč cca 50 cm, ale je dokonce menší, než mají mnohé linkové autobusy a autobusy MHD, kde se rozteč mezi místy proti sobě pohybuje od 55 cm! Jistě víte jaký je to pocit mačkat se plném autobuse se třemi dalšími cestujícími. České dráhy ještě menšímu prostoru říkají první třída! V tomto voze není ani dodržená přibližně stejná rozteč mezi jednotlivými sedadly!

První třída ve voze ABpee
První třída ve voze ABpee
Druhá třída v motoráku řady 810
Druhá třída v motoráku řady 810
Sedadla v obyčejném autobuse
Sedadla v obyčejném autobuse

Na nákresu oddílu první třídy vozu ABpee347 můžete vidět, že s dodržením stejných roztečí mezi sedadly si nikdo hlavu nelámal a co místo to originál! ČD však tento vůz hrdě nasazují na dálkové vlaky na lince R16 (Praha-Plzeň-Klatovy-Železná Ruda) a rychlíky na lince R10 (Praha-Hradec Králové-Trutnov/ Letohrad) Cestující tak postupně přestávají první třídu využívat a jsou nemalé úseky, kde jezdí úplně prázdná.

Co tedy s tím?
V první řadě je na vině zadavatel zakázky České dráhy! Přebrat si vůz, kde firma provádějící modernizaci není ani schopná dodržet stejné rozteče mezi sedadly a vůz tak vypadá jako stavebnice retardovaného dítěte z pomocné školy je skandální!

Možností řešení se však nabízí hned několik.

Nejméně nákladným řešením je:
vozy ABpee347 přeřadit na osobní a spěšné vlaky. Jelikož tyto vozy měly být především doplněním k řídícím vozům Bfhpvee295 "Sysel" s určením na kratší vzdálenosti. Tak vybavení vozu, včetně menšího počtu přípojek bylo řešeno dle vyhlášky UIC, pro kratší trasy. Intenzita přímého osvětlení respektují skutečnosti, že se jedná o vůz určený pro kratší trasy s četnějším zastavováním a výměnou cestujících, pro které je tedy dostačující.Na rychlíky s potřebou kombinovaných vozů s oddíly první i druhé třídy by bylo vhodné zařazovat starší vozy AB349, nebo alternativní vozy ABmz345. Pro vlaky Rx na lince R6 by bylo vhodnější využít vozy ABmz346, které by na části této trasy mohly využít rychlost 160km/h, neboť vozy ABpee mají maximální povolenou rychlost pouze 140km/h.

Velmi levnou alternativou je:
současnou první třídu ve vozech ABpee347 zrušit a přeznačit na třídu druhou jako oddíl vyhrazený pro cestující s dětmi, k čemuž se hodí především umístění kočárků u tohoto oddílu. Vznikl by tak vůz Bdtee247 s oddílem pro rodiny s dětmi. Menší rozteče mezi sedadly, méně přípojek a další rodinám nevadí. S Velkoprostorovým uspořádáním a přímým osvětlením získají rodiče lepší přehled o pohybu dětí. Nový vůz Bdtee247 by tak mohl nahradit dosluhující vozy BDs449 na mnohých rychlíkových linkách. Na rozkládací stolky by rovněž nebylo těžké, nalepit hrací plány pro některé stolní hry, jak je tomu u některých konkurenčních dopravců.
Jednou z možných alternativ je předělání oddílu na bufetový oddíl a současné místo pro kola by bylo vyhrazeno pro bufet, vznikl by tak vůz BRmtee247.

Nejvíce nákladným řešením je optimalizace vozu:
pro dálkovou dopravu... Instalovat koberce, Koše umístit pod stolky, nebo pod sedačky směrem do uličky, díky čemuž by měli cestující u oken více místa. Sedačky doplnit o látkové podhlavníky. Centrální zdroj energie by jistě zvládl zajistit distribuci elektrické energie do více zásuvek, které by tak mohly být u každého, nebo u každého druhého místa a ne v počtu jedné pro čtyři cestující. Pak jsou tu mnohem náročnější úpravy... 

Takto by mohl vypadat interiér po revitaliztaci
Takto by mohl vypadat interiér po revitaliztaci

Nejnepříjemnější prvek celého vozu je přesvětlený interiér formou přímého osvětlení. Jistě každý ví, že u vozů pro dálkové vlaky je nezbytné nepřímé osvětlení. Proto je třeba přímé osvětlení nahradit osvětlením formou podhledů, nebo umožnit jeho individuální regulaci ve více stupních než nouzové, 1/2 a 1. Sedadla Borcad Regio+ z jejihž názvu je už jasné, že jsou určeny pro regionální vlaky nahradit sedačkami Borcad Comfort, Borcad Sel, či sedačkami z revitalizovaných jednotek 680 Pendolino. U sedadel proti sobě dodržet minimální rozteč 65 cm, čímž by byl dodržen komfort 1. třídy. Sedadla u středové přepážky otočit tak aby cestující nehleděl do zdi a mohl si natáhnout nohy pod sedačku před sebou. U dveří mezi oddíly užít tónované sklo. Jsou to ale zbytečně vyhozené peníze, protože to se mělo udělat už na začátku. 

Návrh úpravy interiéru
Návrh úpravy interiéru

zdroj fotografií www.vagonweb.cz, zdroj informací www.zelpage.cz