Národní dopravce nejedná férově a lže!

27.10.2017

Na zpoždění už si mnozí z nás zvykli a bereme ho jako nedílnou součást cestování, jenže to vypadá, že si budeme muset začít zvykat i na neférové jednání ze strany Českých drah... 

Ano jsou to tvrdá slova, jenže je tomu tak. Donedávna když šlo o nějaký problém, tak se dráhy omluvily, nebo prostě dělaly mrtvého brouka, což jim šlo velice dobře. Jenže v posledních letech se dopravce neštítí ani jasných a do očí bijících lží!

Jde o to, jak prezentují rozdíl mezi první a druhou vozovou třídou a jaká je skutečnost... Je to již rok co dráhy spustily informační portál o cestování ve vlaku vlakopedie.cz. Když se na tomto portále podíváte na část oddíly ve vlacích, ta je tam vedle klasického reklamního textu i popis rozdílů mezi první a druhou vozovou třídou.

Toť popis rozdílů mezi první a druhou vozovou třídou na webu vlakopedie.cz.

Podobně dráhy popisují tento rozdíl i na svém starém i novém webu. Také když se zeptáte na jejich infolince, zákaznickém centru, nebo jejich FB profilu, tak dostanete odpověď, že v 1. třídě je především větší prostor a rozteč sedadel, které jsou polohovatelné, a to u všech vozů 1. třídy.

V tom by nebyl problém, kdyby to byla pravda! Myslíte, že problém bude ve starých, totáčových a dosluhujících vozech? Omyl! Tyto vozy mohou být staré, ale tyto standardy až na elektrické zásuvky splňují do puntíku. Právě nové a moderní vozy a jednotky, za které dráhy zaplatily miliardy, mají v první třídě nedostatky a některé opravdu značné! 

Vezměme to postupně od regionálních vlaků... 

Motorové RegioSharky, které sice vypadají hezky, mají v první třídě sedačky Borcad Regio+, které jsou běžné ve vozech druhé třídy, o individuální regulaci osvětlení, nebo polohování si cestující může nechat zdát. Podobné problémy naleznete i v RegioPanterech, s tím rozdílem, že tam jsou použité sedačky pro druhou třídu i rozměrově druhé třídě odpovídající. Ovšem zde můžeme přimhouřit oči, protože to jsou osobní vlaky a cestující v nich tráví minimum času. 

Jenže tím problémy nekončí, naopak začínají! 

Začneme InterPantery, kde je problém v absenci koberců, individuální regulace osvětlení a faktu, že oddíly jsou rozesety po celé délce vlaku a tudíž průchozí, ono by bylo asi velmi těžké udělat jeden, nebo polovinu vozu první třídu aby tam cestující měli klid... 
Dále jsou to vozy Aee140, tyto vozy bývají často nasazovány i na vlaky vyšší kvality. Zásadní problém je, že použitá sedadla v první třídě Aee140/142 se od vozů Bpee237, nebo Bee238 liší pouze barvou. Dříve byl podobný problém u vozů Apee139, kde však došlo k revitalizaci a výměně sedadel za typ Borcad SEL, v kupé chybí koberce, které jsou samozřejmým standardem první třídy.

Nejpalčivější problém je však v patnácti vozech ABpee, tam je totiž první třída celkem výrazně pod standardem třídy druhé! Opět se setkáváme se sedačkami BorcadRegio+, které nejsou o nic pohodlnější, než ve třídě druhé, byť je lze nepatrně polohovat. Opět nemáme koberce a individuální regulaci osvětlení, jenže tentokrát nemáme ani větší rozteče mezi sedadly, naopak! Rozteče jsou až o třetinu menší, než ve třídě druhé a jsou dokonce o dost menší, nežli v autobusech MHD! O nějakém komfortu, místě pro nohy, či pohodlí si tudíž cestující může nechat zdát. Nedej bože pokud jedete ve čtyřech a nebo jste větší postavy, to se pak z oddílu "vyšší kvality" stává přímo mučící nástroj! O této zpackané modernizaci jsem však psal již dříve podrobněji. Článek, který můžete přečíst zde. 

Kde máme tedy ten slibovaný větší komfort první třídy? Kde jsou ty pohodlnější sedačky? Kde je to slibované místo navíc? 

Staré totáčové kupé je daleko pohodlnější, zde se dokonce i vyspíte, byť nemáte klimatizaci a zásuvky...

Ne všechny modernizace jsou zpackané, takto krásně vypadá 1. třída v řídících v pantografech Elefant.

Takto vypadá 1. třída v řídících vozech ABfhpvee.

Ani motorové ABfbrdtn nejsou s jedničkou pozadu...

Pak se podíváte na rychlíkovou první třídu ve vozech ABpee a myslíte si, že se jedná o vtip. Bohužel ne...
Pak se podíváte na rychlíkovou první třídu ve vozech ABpee a myslíte si, že se jedná o vtip. Bohužel ne...

Pokud si cestující na tento fakt stěžuje, tak dostane předdefinovanou odpověď od pana Serňuka z KOD-oddělení kvality osobní dopravy GŘ ČD s nic neříkajícím stanoviskem ČD, že vozy splňují normy, nebo v lepším případě alespoň výmluvu, ale ve finále se nic nezmění, protože dráhy o tomto problému vědí, ignorují jej a dál lžou!

Závěrem je nutno říci, že smutným faktem je, že národní dopravce lže svým vlastním zákazníkům! Nebylo by na škodu, aby se zodpovědní lidé, jenž si vozí zadky v luxusních autech, občas posadili do těch vlaků a možná by se jim po několikahodinové cestě ve čtyřech v první třídě vozu ABpee rozsvítilo...