Co dělají áčka a béčka na koridorech?

12.01.2019

Národní dopravce má ve své flotile celkem slušnou zásobu vozů a to i těch reprezentativních, přesto se často stává, že narazíte na tzv. béčko, nebo áčko na vlacích kategorie Ex a někdy i EC, ty jsou pak omezeny v maximální rychlosti na 140km/h, byť by jim trať dovolovala jízdu vyšší rychlostí. O tom, jak se staré vozy vrací na expresní vlaky pojednává například tento článek.

Vysvětlit by se to dalo tím, že dopravce nemá dostatek vhodných vozů pro rychlost 160km/h, to ovšem není pravda, protože dopravce by vozidla měl, jenom je z nepochopitelných důvodů nasazuje tam, kde se jezdí maximálně stovkou.

Celkově logika s jakou jsou nasazovány vozidla je velmi těžko pochopitelná a jezdí nám tak multigenerační soupravy, kde najdeme nové vozy, vozy z devadesátých let, nebo vozy, které slouží již přes čtyřicet let. Bohužel tato souprava je tak limitována vozem s nejnižší maximální rychlostí a novější vozy s vyšší maximální rychlostí chybí jinde...

Asi nejčastěji je degradován vůz Bbdgmee236, který svým komfortem hravě splňuje nároky na vlaky EC a má i maximální rychlost 160km/h, přesto je často nasazován v soupravách složených z vozů s maximální rychlostí 120 - 140km/h. Kolikrát i na tratích, kde se více jak 100km/h jezdit nemůže. Jako příklad lze uvést trať z Plzně do Českých Budějovic, z Budějovic do Brna, nebo z Prahy do Klatov. Tyto soupravy bývají zpravidla složené z áček a béček, nebo jim podobných vozidel a vůz Bbdgmee tam pak komfortem hravě překonává vůz první třídy, jako který bývá zpravidla áčko, někdy ábéčko, nebo ábépééčko.

Dalším příkladem, jsou vozy Bpee237, které jsou nasazovány v kmenových soupravách Praha - Trutnov/Letohrad, kde je od Hradce maximální možná rychlost 100km/h a to jen na velmi krátkém úseku, většinu trasy se jede kolem 80km/h.

Ke kmenové soupravě, která bývá ve složení ABpee- BDs- Bpee- Bpee bývají pro úsek Praha - Hradec králové připojena stará béčka a áčka, případně ábéčka, někdy se jedná o lepší vozy Bmz234, ale většinou je to směsice starších vozů. Nemluvě o faktu, že vůz ABpee není konstruován pro dálkové vlaky a využíván bývá právě v úseku Praha - Hradec a dál jezdí alespoň první třída prázdná. Když se náhodou něco pokazí, tak pak není z důvodu nedostatku vozů dodrženo řazení a to dělá nepořádek v rezervačním systému, protože když si cestující koupí místenku do vozu Bpee a je pak usazen do béčka, tak asi spokojen nebude.

Když tedy starších vozů je dostatek a část trasy pojedou tak jako tak, tak proč dokud nebude dostatek nových vozidel neudělat kmenovou soupravu ve složení AB - BDs - B - B, která je pro trať 032 dostačující a novější vozy ABpee, Bpee a Bmz nepřipojovat až pro úsek z Hradce do Prahy, čímž by bylo více těchto vozů v rezervě pro případné výpadky.

Realita je však taková, že například do Železné Rudy, kde se více jak 100km dá jet jen z Berouna do Rokycan je souprava až na vůz ABpee347, který odpovídá spíše osobním vlakům a brzdí i maximální rychlost soupravy, která složená ve standardu vlaků EC a to Bbdgmee236 - Bmz235 - Bmz235 - Bdpee231, přitom toto jsou vozy pro vlaky vyšší kvality, nikoliv pro rychlík, který v druhé polovině své trasy zastavuje pomalu všude jako nějaký osobák.

Naopak po čerstvém koridoru z Prahy do Budějovic se prohání soupravy složené z vozů A149 - BDs449 - B249 - B249 - B249. Co je tedy na tomto za logiku?

Jistě je potřeba zvyšovat kvalitu rychlíků a fakt, že se objevují modernější vozidla i mimo koridory je příjemným faktem, ale rozhodně by to nemělo být úkor vlaků vyšší kvality, které dopravce často reprezentují i v zahraničí. Co si pak řekne takový zahraniční turista, když mu na vlak EuroCity přistaví koženkové béčko, kde se už při stodvacítce klepou okna, chybí klimatizace, infosystém a obsah WC padá na koleje?

Většinou to odnesou chudáci průvodčí, které mají naštvaní cestující první na ráně a to jen pro to, že někdo tam nahoře nedovede správně rozvrhnout vozový park aby k těmto problémům nedocházelo. V létě je sice příjemné si otevřít okno, ale to platí právě na tratích, kde se jezdí do stovky, protože otevřené okno když vlak sviští stočtyřicítkou není zrovna nejpříjemnější zážitek.

Pokud má dopravce opravdu dostatek vozů, aby posílal vozy z vlaků EuroCity na tratě kde se jezdí stovkou, tak by měl mít v záloze nějaké vozy i pro vlaky vyšší kvality, kdyby došlo k mimořádnosti. V současnosti se to má však tak, že když se pokazí nějaký novější vůz a je třeba jej opravit, tak jej nahradí zpravidla staré béčko.

Jak by mohlo vypadat ideální využití vozů do doby než bude více nových vozidel?

A149/ AB349, BDs449, B249, Bdtee276 a Bdt279/80  - Kmenové soupravy na linkách, kde je na části trasy vlak tažen motorovou lokomotivou s max. rychlostí 100km/h.


 ABpee347 - Vlaky s řídícím vozem Sysel, například rychlíky Kolín-Ústí n/L a Os vla

Bmz, Bbdgmee, Bpee, Bdpee - Především pro elektrifikované tratě, kde se jezdí více jak 140km/h.

Zdroj obrázků s řazením vagonweb.cz