Rychlíková první třída v podání ČD, aneb připlaťte si za horší komfort.

25.03.2019

České dráhy mají celkem slušné množství vozů druhé třídy disponujících alespoň zásuvkami a klimatizací, které se tak dostávají i na rychlíky, kde se ani část trasy nemůže jezdit 160, a většinou se tam jede v lepším případě stovkou, jako ukázkový příklad jsou vozy Bpee, Bee, Bmz, nebo Bbdgmee které bývaly doménou jen vlaků vyšší kvality. Poslední jmenovaný má dokonce sedadla stejná jako sedadla ve vozech Ampz143, liší se jen použitým potahem.

Bbdgmee
Bbdgmee
Bpee
Bpee
Bmz
Bmz

To je v dosti ostrém kontrastu se starými, nebo novými, ale nepohodlnými vozy s třídou první.

Starý vůz AB
Starý vůz AB
Moderní první třída ABpee
Moderní první třída ABpee

Vozy typu A, nebo AB, jsou již staré, nemají klimatizaci ani zásuvky o WiFi ani nemluvě, nějaká větší modernizace je v nedohlednu. Nepříliš povedenou snahou je rozhodnutí ČD nasadit na rychlíky, které mají jízdní dobu delší než tři hodiny vozy ABpee347, které sice mají klimatizaci a nově i WiFi, ale zásuvku máte jen jednu pro čtveřici cestujících a navíc na těchto vozech je vidět snaha vměstnat do vozu co nejvíce lidí na úkor pohodlí a dokonce i za cenu nedodržení norem UIC 567 v oddíle první třídy, použitá sedadla jsou pro regionální dopravu a nemluvě o faktu, že tyto vozy měly býti doplněním k řídícím vozům sysel pro vlaky na krátké trasy s častými zastávkami.

Ptám se kde je pak ten vyšší komfort, lepší služby a pohodlnější sedadla za která si máme připlácet? Když výše zmíněné vozy druhé třídy jsou po všech stránkách lepší a to se jedná o lacinější druhou třídu.

Je samozřejmé, že lepší vozy jako Ampz, Apee, Amz, nebo ABmz budou nasazovány na reprezentativní linky.

Kupé ve voze ABmz
Kupé ve voze ABmz
Vůz Ampz
Vůz Ampz
Vůz Apee
Vůz Apee

Ovšem když třeba v případě jednotkek Elefant, řídících vozů ABfhpvee a ABfbrtdtn je možné přinést standard první třídy vlaků vyšší kvality do regionální a příměstské dopravy, tak proč na rychlíkových spojích jezdí místo první třídy "retro" vozy, často i bez doplňků jako koberce, nebo textilní podhlavníky, nebo osekané vagóny co patří maximálně do zmíněných regionů?

Může-li moderní první třída v osobním vlaku vypadat takto
Může-li moderní první třída v osobním vlaku vypadat takto
či takto
či takto
a nebo takto
a nebo takto
tak proč tedy v rychlíku vypadá takto?
tak proč tedy v rychlíku vypadá takto?

Takto se národní dopravce stará o zákazníky, kteří si jsou ochotni připlatit? To mohou první třídu mimo koridory rovnou zrušit a zavést vagón s povinnými místenkami...

Ale kritizovat umí každý... Co tedy s tím udělat a to pokud možno co nejlaciněji a co nejrychleji, nad touto otázkou jsem přemýšlel a úplně nejrychlejší by bylo do doby než bude dostatek kvalitnějších vozů první třídy zkrátka několik vozů Bmz přeznačit na první třídu, nebo dle potřeby na první a druhou třídu, kde by vzniklo 30 míst první a 36 míst druhé třídy. Podobnou věc můžeme vidět v Maďarsku a nebo i v Německu a u nás na lince Ex6.

Jednička dle DLB
Jednička dle DLB
Jednička v Maďarsku
Jednička v Maďarsku
Přeznačený vůz Bmz na první a druhou třídu
Přeznačený vůz Bmz na první a druhou třídu
Přeznačený vůz Bmz na první třídu
Přeznačený vůz Bmz na první třídu

Náklady by byly minimální předělat číslici 2 na číslici 1 nějaký ten upravený popis vozů a přidat do kupéček podhlavníky a koberce, potah sedaček by se ani měnit nemusel.
Více o tomto návrhu.

Výsledkem by byla první třída, byť provizorní, ale měla by klimatizaci, zásuvky, infosystém a nebyl by problém přidat i WiFi. Nikdo by si nemohl stěžovat, že je to nepohodlné, že na něj táhne přes netěsnící okno nebo, že tam není klimatizace a zásuvky. Zároveň by si druhá skupina nemohla stěžovat, že je to nepohodlné a že jim tam někdo při každé zastávce prochází, protože zatáhnout závěs umí každý.

Hlavním problémem je však co s tím České Dráhy chtějí, respektive nechtějí dělat a jestli budeme dále v první třídě namačkaní jako sardinky a nebo "retro" vozem, ale bez páry...

Zdroj obrázků vagonweb.cz
Autor článku: Baal Volturi