Optimalizace JŘ Hradec-Trutnov

Návrh počítá s výraznou změnou jízdních řádů a především zrychlením v úseku Trutnov - Hradec Králové, která přinese jak zrychlení, tak i úsporu.

Všechny motorové osobní a spěšné vlaky končí ve stanici Jaroměř, kde je zajištěn přestup na spěšný vlak směr Hradec Králové a Pardubice, který bude zajišťovat jednotka Panter. Odpadnou tak motorové soupravy jezdící pod dráty z Jaroměře do Hradce, čímž dojde k úspoře nafty.

Jediná motorová vozidla jezdící dál než do Jaroměře budou "Brejlovci" s rychlíky, v úseku Jaroměř - Hradec Králové budou rychlíky z a do Trutnova spojeny s rychlíky Ještěd, což opět ušetří naftu.

V případě rychlíků z Hradce bude rychlík směr Liberec v Hradci Králové zapřažen za rychlík do Trutnova a v Jaroměři bude odpojen a po odjezdu rychlíku do Trutnova bude pokračovat směr Liberec.

V obráceném směru bude v Jaroměři připojen Trutnovský rychlík za Liberecký a motorový vůz 842 bude sloužit jako řídící vůz pro brejlovce. Liberecký rychlík bude v Hradci Králové odpojen a bude pokračovat dále do Pardubic.

Další výhodou bude křížení rychlíků ve stanici Starkoč, čímž dojde ke zjednodušení přípojů na trať 033 a 026. Křížení rychlíků bude posunuto do Starkoče/ Trutnova středu a v případě osobních a spěšných vlaků do Červeného Kostelce a Trutnova středu.

Obnoven bude i Expresní vlak ráno z Trutnova a večer do Trutnova, půjde o protažení jednoho páru "Západního Expresu" až do Trutnova. Tento vlak nabídne jízdní dobu mezi Trutnovem a Hradcem Králové za pouhou jednu hodinu, což je proti současnému stavu zrychlení cca o 15 minut. Tento Expresní vlak bude mezi Trutnovem a Hradcem zastavovat pouze ve městech, tj. Červený Kostelec, Česká Skalice a Jaroměř. Pro cestující z Broumovska bude zajištěn přípoj z Broumova do České Skalice a zpět.

Rychlíky nebudou zastavovat ve Rtyni v Podkrkonoší, ani ve Velkých Svatoňovicích, čímž dojde ke snížení jízdní doby mezi Trutnovem a Hradcem Králové zhruba o 8 minut.

Všechny osobní a spěšné vlaky zastavují ve stanicích, na případných zastávkách zastavují na znamení, nebo požádání.